top of page
Ласкаво просимо на сайт

ЧОМУ ЕЙНШТЕЙН ПОКАЗАВ ЯЗИКА?

 

 

Який образ спадає вам на думку, коли розмова заходить про Альберта Ейнштейна? Більшість сучасних жителів планети представляють його як «божевільного вченого».

 

Така думка склалася завдяки зовнішності і поведінці вченого, але його великий розум характеризує його як істинного генія свого часу. Ейнштейн не надавав особливої уваги своєму зовнішньому вигляду, точніше він його не цікавив зовсім. Важливо те, що всередині, а не зовнішня оболонка людини - така була думка фізика. Тому люди часто могли бачити вченого з розпатланим волоссям, у старому розтягнутому светрі. Його погляд не стежив захоплено за навколишніми, він нібито був звернений вглиб самого себе - в його думці безперервно відбувався процес вирішення складних завдань. Забудькуватість і непристосованість у побуті також були широко відомі громадськості і зіграли свою роль у формуванні його образу. Свої видатні відкриття Ейнштейн робив виключно заради людства і в ім'я науки, він ніколи не прагнув до слави і особистої вигоди. Про дивного вченого ходили різні чутки, він був дійсно загадковою особистістю. Але одного разу Альберт Ейнштейн трохи оголив свою справжню натуру і підняв завісу таємничості.

Фотограф Сейсс знімав вченого в день святкування його сімдесят другого дня народження, яке випадало на 14 березня 1952 року. Фотографія, що вийшла в результаті, отримала незабаром світову популярність і викликала ще більший інтерес до персони Ейнштейна.

У той день Сейсс попросив вченого зробити задумане обличчя, яке, на його думку, відповідало б іміджу відомого винахідника. Але Альберт Ейнштейн висунув язика, чим дав зрозуміти, що всесвітньо відомий вчений може володіти не тільки серйозністю, а й бути просто веселою  і життєрадісною людиною. Його близькі розповідали, що саме таким Ейнштейн і був у житті.

Фотографія була надрукована і розвіяла образ зосередженого сивого похмурого генія, який встиг вже набриднути і самому фізику. Спочатку на знімку були присутні ще подружжя Ейделот, але знімок був обрізаний, і в такому вигляді дуже скоро його побачили в різних куточках планети.

 

 

Ейнштейн вважав фотографію вдалою і навіть розсилав її друзям в якості вітальної листівки до Нового Року. Для свого близького друга Х. Сміта вчений власноручно підписав фотографію, назвавши її «жартівливою гримасою всьому людству».

Було надруковано лише дев'ять оригінальних фотографій, які згодом набули великої цінності. Один такий знімок був проданий за 74 000 доларів у 2009 році.

СКІЛЬКИ ЕНЕРГІЇ В СТАКАНІ ГАРЯЧОГО ЧАЮ?

 

 

При охолодженні стакану гарячого чаю (250 грамів води) з 100 до 20 градусів Цельсія (від температури кипіння до кімнатної) він втрачає не менше 84 кілоджоулів енергії (середня питома теплоємність води в цьому діапазоні температур рівна не менше 4,2 кілоджоуля на кілограм-кельвін). Якщо повністю перетворити цю енергію на електричну, вона зможе протягом години посилати світло для лампочки 25-ватт. Якщо цю енергію повністю перетворити на механічну роботу, її буде достатньо, щоб підняти вантаж 8540 кілограмів на висоту 1 метр (або в 854 кілограми на висоту 10 метрів).

 А ось ще більш вражаюче зіставлення. Така ж енергія присутня в 38 кулях, що вилетіли із ствола ручного кулемета Калашникова (7,62 мм РПК, маса кулі 7,9 грама, початкова швидкість 745 метрів в секунду), або в 277 кулях, що вилетіли із ствола пістолета Макарова (ПМ, маса кулі 6,1 грама, початкова швидкість 315 метрів в секунду).

У США РОЗРОБИЛИ МАТЕРІАЛ, ЯКИЙ РОБИТЬ РЕЧІ НЕВИДИМИМИ

Плащ-невидимець: фантастика чи реальність?

         Американські вчені розробили матеріал, який робить поміщені під нього речі невидимими, – щоправда, поки що лише для спостереження в тепловому діапазоні. Але науковці впевнені, що ця робота допоможе створити справжній плащ-невидимець.

Якщо спостерігати за зразком, виготовленим дослідниками з Корнельського університету, в тепловому діапазоні, здається, ніби світло відбивається від рівної площини, хоча насправді в одному місці поверхня була зігнута.

Зробити об'ємний об'єкт плоским можна і спеціальним забарвленням, але такий ефект буде помітний лише при спостереженні з певної точки. Матеріал, зроблений фізиками, здається рівним з усіх боків: немов під ним нічого не немає.

Як пишуть вчені в журналі Nature, добитися такого ефекту вдалося за рахунок мікроскопічних, заввишки всього в 50 мікрометрів, кремнієвих стовпчиків на кварцовій поверхні. Хоча сам по собі кремній і тим більше кварц не роблять матеріали невидимим, дослідники змогли за допомогою створеної структури змінити форму світлових хвиль.

Досліди вчених дозволяють говорити про можливість появи матеріалу, за допомогою якого можна буде приховувати предмети при звичайному освітленні. Щоправда, поки що до практичної реалізації – як у фантастичних фільмах - порівняно далеко.

 

РЕАЛЬНИЙ "БЕТМЕН" НЕПОГАНО Б ЛІТАВ І ВМИРАВ БИ ПІСЛЯ ПРИЗЕМЛЕННЯ

Вчені з'ясували, що реальний Бетмен навряд чи зможе пережити приземлення, Бетмен добре полетить, але погано приземлиться.  Головний герой культових коміксів і фільмів, людина-кажан Бетмен в реальності міг би непогано літати, але мав би великі проблеми з посадкою через занадто високу швидкість, з'ясували фізики з британського університету Лейчестера.

Девід Маршалл і його колеги з факультету фізики і астрономії проаналізували з точки зору аеродинаміки один з епізодів фільму Крістофера Нолана Бетмен: Початок, що вийшов в 2005 році, де головний герой летить вниз з високого будинку.

При переміщенні в повітрі Бетмен використовує спеціальний плащ, виготовлений з тканини, що має "ефект пам'яті". Коли плащ зустрічає потік повітря, він випрямляється і стає жорстким, завдяки чому він утримує власника такої накидки в повітрі.

Група фізиків під керівництвом Маршалла розрахувала всі сили, що діють на людину під час такого польоту, і застосувала отримані формули до плаща, який використовував герой в кінострічці 2005 року. За розрахунками вчених, площа плаща і пов'язаної з нею підйомної сили достатньо для підтримки тіла Бетмена з умовною масою в 90 кілограмів на льоту. При цьому супергерой буде летіти з досить високою швидкістю – від 60 до 100 кілометрів на годину. Тим не менш, Бетмен буде опускатися дуже швидко – він опуститься з будівлі висотою в 150 метрів за три секунди і пролетить при цьому приблизно 350 метрів.  Фізики зазначають, що людина-летюча миша навряд чи зможе пережити приземлення, так як швидкість польоту сягатиме 80 кілометрів на годину в останні миті польоту.

 

Таким чином, політ за допомогою плаща Бетмена можливий, але вкрай небезпечний для життя людини через високу швидкість приземлення, роблять висновок вчені.

 

ВЧЕНІ ВИЗНАЧИЛИ ВІК МАГНІТНОГО ПОЛЯ ЗЕМЛІ

По словах вчених, близько 3,2 млрд років назад магнітне поле планети вже було приблизно таким же як зараз. Це означає, що вже тоді Земля володіла досить щільною атмосферою і вже тоді наша планета була непогано захищена від зовнішньої космічної дії. Крім того, наявність атмосфери також говорить про те, що вже перші земні мікроорганізми були захищені від згубної дії космічної радіації.

"Інтенсивність стародавнього магнітного поля була порівнянна з сьогоднішніми показниками" - говорить геофізик університету Родчестера Джон Тардуно. "Цікаво відмітити, що згідно сучасним науковим теоріям наша планета 3,2 млрд років назад володіла товстим залізним ядром і оболонкою, яка була набагато тонша, ніж зараз".

 Фахівці говорять, що прослідкувати стародавнє формування нашої планети і її шарів практично неможливо, оскільки Земля є геологічно активною планетою, де відбувається постійний рух порід, тому створити які-небудь моделі, що описують планету в період її активного формування просто неможливо. Крім того, геологи не можуть сказати коли саме наша планета почала остигати і "обростати" новими породами, в центрі яких знаходилося тепле ядро з рідкого заліза.Разом з тим, фахівці обчислили, що обертання Землі і тепле залізне ядро додали магнітному полю додаткову інтенсивність, яка близько 3 мільярдів років назад дещо уповільнила активний тектонічний рух. Остаточне ж поле стабілізувалося, сформувалося і набуло сучасних властивостей близько 2,5 млрд років назад.

bottom of page